Strona główna KRONIKA 2017-2018 Rok 2018 ROKIEM IRENY SENDLEROWEJ
Rok 2018 ROKIEM IRENY SENDLEROWEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Mazurska   
wtorek, 13 marca 2018 19:50

 

 

Rok 2018 został ogłoszony przez polski parlament Rokiem Ireny Sendlerowej.  Ta wspaniała postać, nagrodzona Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie dzieci żydowskich z warszawskiego getta w czasie Holokaustu, jest przykładem bezkompromisowej postawy wobec zła i odwagi przeciwstawieniu się mu ze świadomością, że ceną za udzielenie  pomocy obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego jest kara śmierci z rąk Niemców.

Uczniowie klasy II b – Monika Kałwa, Maciej Kłoda, Michał i Marcin Zabłoccy i Łukasz Ponitka, w ramach realizacji projektu edukacyjnego pod opieką nauczyciela języka polskiego p. Mariusza Madeja, postanowili włączyć się w upamiętnienie pamięci o Irenie Sendlerowej. Oprócz przygotowania ekspozycji poświęconej tej cichej i skromnej bohaterce naszych czasów zrealizowali i wykonali również projekt edukacyjny pod tytułem „Los dziecka w getcie”,  który prezentowali społeczności uczniowskiej. Omawiając postać Ireny Sendlerowej, przedstawili kontekst historyczny lat 1939-1945, omówili genezę wybuchu II wojny światowej, ponadto wprowadzili uczniów w tematykę Holokaustu, starając się przybliżyć uczniom podstawowe pojęcia i mechanizmy działań władz niemieckich wobec ludności pochodzenia żydowskiego.

 

 

Przedstawili również uczniom innych bohaterów tamtych czasów, o których należy pamiętać, jak choćby doktor Janusz Korczak, Jan Karski, rotmistrz Witold Pilecki, Maksymilian Maria Kolbe, Henryk Sławik. Warto dodać, że od kilku lat cała społeczność uczniowska naszej szkoły uczestniczy w cyklicznym europejskim projekcie edukacyjnym pt. „Projekt Krokus” organizowanym przez Holocaust Education Trust Ireland, a koordynowanym na terenie Polski przez Muzeum Galicja w Krakowie. Ciekawym elementem projektu, który z wielkim zaangażowaniem i sumiennością wykonała grupa projektowa, było podsumowanie wiedzy w przygotowanej dla uczniów krzyżówce związanej z pojęciami i tematyką omawianą podczas przygotowanej prezentacji.

Na zakończenie warto dodać, że projekt naszych uczniów został zgłoszony do ogólnopolskiej sieci projektów, dzięki czemu nasza szkoła otrzymała certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2018”.

 

Opr. Mariusz Madej

Poprawiony: wtorek, 13 marca 2018 19:57
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.