Strona główna KRONIKA 2017-2018 Opolski Festiwal Nauki
Opolski Festiwal Nauki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 03 czerwca 2018 18:03

Udział gimnazjalistów w XVI Opolskim Festiwalu Nauki

na Wydziale Chemii

Uczniowie Zespołu Szkół w Łambinowicach 14 maja 2018 r. mieli okazję na kilka godzin stać się studentami chemii Uniwersytetu Opolskiego. Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach: „Chemiczna paleta barw”, „Reakcje charakterystyczne wybranych jonów” oraz „Tworzywa sztuczne – przyjaciel czy wróg” prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu.

 

 

W laboratoriach chemicznych otrzymali instrukcję do samodzielnego wykonania doświadczeń, a otrzymane wyniki jako obserwacje zapisywali w kartach pracy. Eksperymenty były urozmaicone np.: badanie odczynu roztworu za pomocą wskaźników, reakcje wytrącania osadów, badanie właściwości tworzyw sztucznych oraz wiele innych równie ciekawych. Uczniowie chętnie współpracowali i w skupieniu oraz zaciekawieniu czekali na otrzymane wyniki.

Po dwóch zajęciach laboratoryjnych udali się na pokazy doświadczeń pt. „Ciekły azot – zabawy z chemią”. Właściwości ciekłego azotu o temperaturze ok. -190°C zaciekawiły wszystkich uczestników. Następnie z pomocą prowadzących zrobili „sztuczną krew” i zbadali właściwości redukujące glukozy. Warsztaty były bardzo ciekawe i pouczające. Na pewno  gimnazjaliści wyszedł z uczelni bogatsi o dodatkową wiedzę.

Nowoczesne wnętrze Instytutu Chemii na Uniwersytecie Opolskim z pewnością zostanie w pamięci naszych uczniów na długo, a może po kilku latach tam jeszcze powrócą już jako studenci chemii.

Oprac. I. Raróg

 

 

Poprawiony: niedziela, 03 czerwca 2018 18:10
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.