Strona główna KRONIKA 2017-2018 Wycieczka klas II w Karkonosze
Wycieczka klas II w Karkonosze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 czerwca 2018 13:30

18 i 19 czerwca  uczniowie klas II gimnazjum uczestniczyli w dwudniowej wycieczce edukacyjno-turystycznej.  Młodzież pod opieką Anny Szczygielskiej (kierownik wycieczki), Agnieszki Synowiec, Małgorzaty Mazurskiej i Mariusza Madeja zwiedziła wiele ciekawych miejsc w Karkonoszach.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Książ, jednego z największych zamków w Polsce.

 

 

 

Ten monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali miejsce spotkań koronnych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II wojny światowej. Zwiedziliśmy również Palmiarnię powstałą z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Centralna część budynku ma wysokość czterech pięter. Otaczają ją niższe oranżerie, których ściany pokryte są tufem wulkanicznym z wulkanu Etna. W palmiarni można zobaczyć ok. 80- gatunków roślin egzotycznych z różnych stref klimatycznych. Wśród drzew i krzewów widzieliśmy palmy, draceny (wydzielające ciemnoczerwoną żywicę zwaną  krwią), oleandry, znaną nam dobrze kawę, pomarańcze, mandarynki oraz bananowce.

Następnie wyruszyliśmy do Szklarskiej Poręby. W pierwszej kolejności udaliśmy się zobaczyć jeden z najwyższych wodospadów po polskiej stronie Karkonoszy, Wodospad Kamieńczyka. Żeby jednak do niego dotrzeć musieliśmy pokonać spore wzniesienie, które wymagało większego wysiłku. Zaopatrzeni w kaski na głowach udaliśmy się na zwiedzanie tego pomnika przyrody. Schodziliśmy gęsiego po metalowych schodach w dół do Wąwozu Kamieńczyka. Wokoło szum spadającej wody, woda pod nami, a przed nami ściana wodospadu. Zeszliśmy na sam dół i oglądaliśmy piękne dzieło natury.

Drugi dzień zaczęliśmy od wizyty w Leśnym Banku Genów Kostrzyca, który gromadzi i przechowuje nasiona najcenniejszych gatunków drzew i krzewów, aby w razie katastrofy ekologicznej mogły posłużyć do odbudowy zniszczonego ekosystemu leśnego.

Uczniowie oglądali prezentację multimedialną, później uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych, zwiedzali stację oceny nasion, hale technologiczne. Dowiedzieli się jak pozyskuje się i przygotowuje materiał nasienny do przechowywania oraz jak wykonuje się analizę DNA. Pobyt w Leśnym Banku Genów był ciekawym doświadczeniem i miło spędzonym czasem.

Następnie spotkaliśmy się z przewodniczką górską i weszliśmy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Trasa pod względem trudności była urozmaicona. Po drodze uczniowie podziwiali przepiękne krajobrazy. Po ponad godzinnym spacerze dotarliśmy do Małego Stawu.  Zatrzymaliśmy się na półgodzinną przerwę w  Schronisku PTTK „Samotnia”.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie najcenniejszego zabytku Karpacza – dwunastowiecznej ewangelickiej Świątyni Wang zbudowanej w Norwegii, a przywiezionej w Karkonosze w 1842 roku. Została zbudowana z drewna bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Obok świątyni znajduje się zabytkowy cmentarz, z którego rozciąga się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Po dniu pełnym wrażeń i przeżyć wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka wszystkim się podobała, pozostawiła wiele miłych wspomnień. Wszystkie zwiedzane przez nas miejsca są godne polecenia.

Opracowała: Anna Szczygielska

 


Poprawiony: poniedziałek, 25 czerwca 2018 13:39
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.