Strona główna Ogłoszenia Ogłoszenia Spektakl profilaktyczny – „WYZWANIE”
Spektakl profilaktyczny – „WYZWANIE” PDF Drukuj Email

10 grudnia w naszej szkole, odbył się spektakl profilaktyczny Teatru „Kurtyna” z Krakowa pt. „Wyzwanie”. Tematem spektaklu były aktualne problemy  bliskie współczesnej młodzieży, problematyka związana z uzależnieniami od środków psychoaktywnych oraz  cyberprzemocy i relacji rodzinnych. 
Bohaterką spektaklu jest kilkunastoletnia Basia, która pozbawiona wsparcia rodziców i rówieśników, jest typem samotnika i znajduje wsparcie jedynie w gronie nauczycieli.  Basia jest pracowita, inteligentna i ciekawa świata. Dziewczyna otrzymuje szansę uczestnictwa w projekcie, mającym pogłębić wiedzę.

Dla jej rodziców to tylko kłopotliwy epizod w życiu córki. Dla jej rówieśników jest to moment zawiści, zazdrości i braku akceptacji dla planów dziewczyny. Jednak dostaje szansę od kolegów, ma zrobić coś oryginalnego i spektakularnego, ma zaistnieć w sieci, ma stać się gwiazdą o której świat się dowie. Bohaterka podejmuje wyzwanie, występ na festiwalu pod wpływem alkoholu przynosi „popularność”, a filmik nakręcony przez kolegów rozchodzi się z prędkością światła. W jednej chwili licealistka jest bożyszczem, a w następnej obiektem kpin, hejtu, cierpiętnikiem trapionym wyrzutami sumienia. Ostatnia scena to  spotkanie po latach z wychowawcą, które budzi nadzieję na powrót do normalnego świata opartego na fundamentalnych wartościach, dzięki którym można poznać i zrozumieć siebie. Uczniowie zobaczyli spektakl, który dotyczył profilaktyki zachowań ryzykownych, tj.: sięganie po środki psychoaktywne, alkohol, papierosy, uzależnienie od komputera i Internetu, a także umiejętności radzenia sobie
w sytuacjach trudnych, konfliktowych i stresowych. Przedstawienie było również podpowiedzią, gdzie i w jaki sposób młody człowiek może szukać pomocy. Po spektaklu młodzież miała jak  zawsze możliwość omówienia wybranych zagadnień i dyskusji
z aktorami.

 

Opracowała: Agnieszka Jagieło – pedagog szkolny


 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.