Strona główna Ogłoszenia Ogłoszenia Żywa lekcja historii
Żywa lekcja historii PDF Drukuj Email

 

W dniu 18.03.2019 uczniowie klasy III b pod opieką  nauczycielek Marzeny Skut i Bożeny Wojciechowskiej wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w ramach obchodów  74-tej rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
w Łambinowicach. Głównym bohaterem spotkania był Vaja Tordija, syn gruzińskiego żołnierza  Armii Czerwonej, jeńca obozu Lamsdorf, który przyjechał na obchody rocznicowe do Łambinowic wraz z małżonką.  Pan Tordija opowiadał  o bolesnym rozstaniu z ojcem oraz
o ciężkich latach powojennych, bez ojca, ze świadomością, że zaginął gdzieś na zachodzie.


Dopiero po upadku komunizmu, a dokładniej w  2017 roku pan Vaja dowiedział się, że ojciec zginął w Lamsdorf. Nasz bohater  nie krył wzruszenia, a zarazem był szczęśliwy, że po tylu latach udało mu się spełnić synowski obowiązek  i stanąć w miejscu gdzie zginął ojciec.
Pan Tordija bardzo zainteresował młodzież opowiadaniem  o tym,  że mimo różnych przeciwności udało mu się ukończyć studia na kierunku konstrukcje lotnicze, a nawet zostać właścicielem zakładów produkujących 9 osobowe samoloty pasażerskie. Na zakończenie spotkania poprosił młodych ludzi, aby doceniali to, że żyją w czasach pokoju i nie ustawali
w dążeniu do jego utrzymania. Bardzo zachęcał obecnych do odwiedzania Gruzji, a młodych ludzi do podejmowania studiów w Tbilisi.

 

 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.