Strona główna Ogłoszenia Ogłoszenia Przemarsz profilaktyczny - „RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”
Przemarsz profilaktyczny - „RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI” PDF Drukuj Email

30 maja uczniowie klas III gimnazjum i VII szkoły podstawowej w Łambinowicach, wspólnie
z opiekunami przeszli ulicami Łambinowic w marszu profilaktycznym  pt. „Rzuć palenie razem z nami”. Akcja promująca zdrowy tryb życia  została przeprowadzona w ramach  Światowego  Dnia  bez Tytoniu.Tytoń a zdrowe płuca” to hasło Światowego Dnia bez Tytoniu w tym roku.  Obecna kampania jest wyjątkową okazją do zwrócenia uwagi na kwestię negatywnych skutków czynnego i biernego palenia tytoniu oraz nakłonienia do zaprzestania używania wyrobów tytoniowych w jakiejkolwiek formie.
Akcja była adresowana  zarówno do palaczy, jak i osób niepalących. Podczas przemarszu uczniowie rozdawali ulotki profilaktyczne oraz nawoływali  mieszkańców Łambinowic do rzucenia palenia. Osoby palące były proszone przez młodzież do wrzucenia papierosa do „czarnej skrzynki” w zamian dostawały jabłko. Podczas  przemarszu młodzież apelowała do sprzedawców,  aby nie sprzedawali alkoholu i papierosów nieletnim, rozdając plakaty i ulotki w ramach akcji „Liczy się wiek nie wygląd”. Tak jak w poprzednich latach współorganizatorem  akcji była Pani Maria Osiecka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nysie. Podsumowaniem akcji było symboliczne spalenie „czarnej skrzynki” z papierosami.

Liczne badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji
o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.
Niezależnie od płci, wieku, predyspozycji genetycznych palenie papierosów warto rzucić, ale jeszcze lepiej w ogóle nie zaczynać. No i mieć na uwadze to, że żadne chwilowe „korzyści” z zaciągnięcia się papierosowym dymem nie równoważą ryzyka, związanego z nałogowym paleniem.

Opracowała: Agnieszka Jagieło – pedagog szkolny

 

 

 

 

 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.