Strona główna
Festiwal Nauki PDF Drukuj Email

Jak corocznie, tak i w tym roku, 09 września 2015r. odbył  się wyjazd na XI Nyski Festiwal Nauki do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy IIIa i IIIb pod opieką pani Ireny Raróg. Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników uczelni. Pierwsze z nich to zajęcia laboratoryjne z chemii pt. „Świat metali” prowadzone przez prof. Przemysława Malinowskiego. Lekcja laboratoryjna pełna była ciekawych doświadczeń, które uczniowie wykonywali samodzielnie m. in. spalanie magnezu, reakcja sodu z wodą, reakcja miedzi z kwasem azotowym (V). Następnie pracując w grupach młodzi chemicy mieli za zadanie zbadać zachowanie się  metali w roztworach soli innych metali, co pozwoliło uszeregować je od najbardziej do najmniej reaktywnego.

Kolejne zajęcia to wykład p.t. „O czym mówi analiza składu ciała” oraz pomiary antropometryczne ze szczegółową interpretacją wyników, prowadzone przez dr inż. Marzenę Zołoteńka-Synowiec.  Wszyscy uczniowie wzięli udział w badaniach, które m. in.  pokazały ile wody i tłuszczu zawiera ich ciało oraz masę kości i mięśni. Wyniki analizował student dietetyki, wskazując pomocne informacje o stanie ciała badanych. Wycieczka była dla gimnazjalistów bardzo ciekawa i pouczająca. Na pewno każdy z nich wyszedł z uczelni bogatszy o dodatkową wiedzę.

 

Opr. I. Raróg

 

 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.