Strona główna
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cezary Szczepański   
czwartek, 01 października 2015 17:17

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku, nadszedł czas nauki.
Dzieci i młodzież od września stanowią liczną grupę użytkowników dróg. Szczególnie niebezpieczne dla nich sytuacje to m.in. przekraczanie jezdni, poruszanie się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza i zachowanie się w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów. Aby wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.
30.09.2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I gimnazjum z policjantem dzielnicowym st. sierż. Piotrem Orlińskim w ramach tej akcji.

 

Na spotkaniu policjant  przedstawił  tematy związane z:

1. podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego niezbędnymi do prawidłowego korzystania z dróg publicznych przez osoby piesze,
2. rodzajami zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z ruchem kołowym i pieszym, w tym sposobami unikania wypadków przez dzieci,
3. uwarunkowaniami zagrożeń z jakimi spotkać się mogą osoby nieletnie
w miejscach publicznych (ulice, place zabaw itp.).

4.Zmiany w prawie o ruchu drogowym  dotyczące odblasków.

Podstawowym problemem na drodze zwłaszcza w miesiącach jesiennych jest widoczność. Powinniśmy uświadomić ten problem dzieciom i wytłumaczyć im, że korzystając z jezdni, muszą zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy poruszają się poboczem lub, co gorsza, jezdnią. Nawet na przejściu dla pieszych ostrożności nigdy nie za wiele. Wkraczając na przejście, dziecko zawsze powinno się upewnić, czy nadjeżdżający pojazd zmniejsza prędkość.

Pieszemu bezwzględnie nie wolno:

- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody

- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni

- chodzić jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem

- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu

- przebiegać tuż przed pojazdem

- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym

- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pojazd

- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami, zamiast gęsiego.

Jesienią i zimą, zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy poruszają się jezdnią, poboczem lub przechodzą przez jezdnię w źle oświetlonych miejscach, powinni KONIECZNIE zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które muszą być tak umieszczone, aby były widoczne w światłach samochodów.

Opracowała: Agnieszka Jagieło – pedagog szkolny


Poprawiony: czwartek, 01 października 2015 17:22
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.