Strona główna
„Ja, uczeń Zespołu Szkół w Łambinowicach, ślubuję uroczyście...” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Cezary Szczepański   
poniedziałek, 19 października 2015 12:52

14 października 2015r. w Zespole Szkół w Łambinowicach miało miejsce  podwójne święto. Po pierwsze, obchodziliśmy-jak w całej Polsce-Dzień Edukacji Narodowej, po drugie -tego dnia pierwszoklasiści - zarówno gimnazjum, jak i szkoły zawodowej - poprzez uroczystość Pasowania stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół. Z tej okazji  swoją obecnością zaszczycili nas  znamienici goście, m.in. wójt gminy Łambinowice, radni, przedstawiciele instytucji, dyrektorzy szkół, rada rodziców i  rodzice. Z ust wójta-pana Tomasza Karpińskiego, dyrektora szkoły-pana Cezarego Szczepańskiego i przewodniczącej rady rodziców-pani Aleksandry Kloski nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie usłyszeli ciepłe słowa życzeń z okazji ich święta.

 

Uroczystość składała się z kilku części. Centralny punkt części oficjalnej  spotkania  stanowiło ślubowanie pierwszoklasistów, którzy w ten symboliczny sposób zostali przyjęci do grona gimnazjalistów i uczniów szkoły zawodowej. Następnie konferansjerki-Oliwia Chrobok i Martyna Jankiewicz  zaprosiły  do obejrzenia przedstawienia pt. „Mały Książę”. Ostatnią atrakcją  wieczoru był poczęstunek dla gości i grona pedagogicznego przygotowany przez rodziców oraz  dyskoteka dla uczniów.

Motto  uroczystości: „Najlepiej widzi się sercem. To, co najważniejsze i najpiękniejsze, ukryte jest przed oczami” zostało zaczerpnięte z powiastki filozoficznej pt. „Mały Książę”. Jej bohater to  chłopiec, który opuścił  planetę w poszukiwaniu  życiowego celu, przyjaźni i miłości. W czasie wędrówki musiał pokonać swoje słabości,  aby dorosnąć do podejmowania dojrzałych decyzji. Każde odwiedzone przez niego miejsce i napotkana osoba wzbogaciły jego bagaż doświadczeń i stanowiły symbol drogi życiowej. W rolę Małego Księcia wcielili się: Dominik Łuczyński, Krzysiek -Lipka Auguścik, Dawid Pietruszka, Rafał Pietruszka i Przemek Szlucha. Napotkani przez niego bohaterowie to: Król-Kuba Parcej, Geograf-Kamil Wilczek, Pijak-Staś Figiel, Żmija-Nikola Tataruch, Lis-Sebastian Joseph. Różę zagrała Martyna Modzelewska. Kreację Pilota stworzyli-Kamil Wilczek, Kuba Dziadosz i Arek Iwanicki. Rodzina i nauczycielki chłopca to: Mama-Oliwia Chrobok, Tato- Fabian Rosenberg, Dziadek-Paweł Zagaja,  Nauczycielki: Zuzia Kwiatkowska, Wiktoria Krokosz i Wiktoria Żurańska. Oprawą muzyczną i obsługą sprzętu zajęli  się Kacper Rother i Andrzej Bagiński. Prezentację slajdów przygotował Kacper Rother. O oprawę techniczną zadbali Krzysiek Śmiały i Krzysiek Zalewski. Świetności uroczystości dodały tańce wykonane przez: Oliwię Chrobok, Roksanę Kloskę, Asię Ligas, Angelikę Łacną, Zuzię Kwiatkowską i Wiktorię Żurańską przygotowane pod opieką pani Oli Ziółkowskiej (taniec róż-kankan)  i pani Ali Rosińskiej (taniec arabski- róża pustyni). Przedstawienie wzbogacił występ kilkudziesięcioosobowego chóru, z wyjątkowymi wokalami Mai Myśliwiec, Patrycji Partyki i Pauliny Zator, który  pod opieką pani Małgorzaty Połomskiej-Skut przygotował  oryginalną   interpretację znanych przebojów polskiej sceny muzycznej. Uroczystość odbyła się w  niezwykłej baśniowo-kosmicznej scenerii umożliwiającej nam przemieszczenie się  z bohaterami  z planety na planetę, z pustyni do miasta. Pomysłodawczynią  i wykonawcą scenografii była pani Edyta Golec. Niespodziankę i atrakcję wieczoru stanowił występ absolwentki naszego gimnazjum-Natalii Kutyły, która-mimo natłoku obowiązków związanych z nauką w szkole średniej-przyjęła  zaproszenie i zakończyła przedstawienie własną piosenką pt. „Lepszy świat”. Autorką scenariusza i reżyserem przedstawienia była pani Ania Sobczyńska. Wszystkim tym osobom serdecznie dziękujemy za pracę włożoną w przygotowanie uroczystości. Dziękujemy również nauczycielom za wyrozumiałość w czasie organizowania prób.

Drodzy pierwszoklasiści, miejsce, w którym znajdujecie się obecnie - nowa szkoła: gimnazjum i szkoła zawodowa - to jeden z etapów  Waszej wędrówki przez życie. Jesteście jak Mały Książę odwiedzający kolejną planetę – niepewni, zaciekawieni tym , co Was tutaj spotka, ale też pełni nadziei i ufności. Podróże Małego Księcia, w których mieliście okazję uczestniczyć  w czasie przedstawienia, to symbol etapów życia człowieka. Nasz bohater, pokonując trudy wędrówki, osiągnął zamierzony  cel-poznał przyjaciół, zrozumiał, czym jest miłość, uświadomił sobie, że:  „Najlepiej widzi się sercem. To, co najważniejsze i najpiękniejsze, ukryte jest przed oczami”. Wykorzystajcie jak najlepiej  czas pobytu
w naszej szkole, sięgajcie do gwiazd,  nie rezygnujcie z marzeń, bo jak zaśpiewała Natalia: „Wystarczy jeden gest, by lepszym był świat, wystarczy czyjaś dłoń, by przestać się bać, (...). Wystarczy mały krok, by bliżej był cel, wystarczy kilka słów, by dobry mieć dzień. Nie poddawaj się, choć czasem sił ci brak.”

Opr:  A. Sobczyńska
 
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.