Strona główna
Spotkanie młodzieży z Powstańcem Warszawskim Romualdem Malinowskim PDF Drukuj Email

„Nic nie zastąpi pamięci, wspomnień, dobrych i złych, przechowywanych głęboko
w duszach, tych, którzy przetrwali. Czas działa na naszą niekorzyść, a więc śpieszmy się słuchać ludzi…”

To już drugie spotkanie młodzieży Zespołu Szkół w Łambinowicach z Powstańcem Warszawskim Panem Romualdem Malinowskim. Tym razem miejscem spotkania była wartownia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Gość honorowy uroczystości 71 rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Lamsdorf odwiedził nas razem z małżonką. Spotkania z tak wyjątkowymi osobami nie mogli doczekać się gimnazjaliści. Po poprzednim w budynku warszawskiej PAST-y młodzież czuła niedosyt rozmowy i dyskusji z świadkiem wydarzeń 44. Już wtedy w czerwcu zapadła decyzja o ponownym spotkaniu z Panem Malinowskim na jesień w Łambinowicach.

Trudno było przerwać ponad dwugodzinne rozmowy. Młodzież miała mnóstwo pytań na które Pan Malinowski bardzo ciekawie odpowiadał bo przecież relacjonował z perspektywy piętnastolatka, chłopca, który poprzez barykady pod ostrzałem Niemców przedarł się dwukrotnie ze Śródmieścia na Powiśle ciesząc się, że może pojeździć motocyklem.

Podczas pobytu w czerwcu w Muzeum Powstania Warszawskiego narodził się pomysł upominku dla Pana Malinowskiego. Model samochodu powstańczego "Kubuś" wykonanego w skali 1/72 z zestawu Mirage Hobby sam skleił i pomalował młody modelarz Konrad, najmłodszy uczestnik wycieczki. Prezent został wręczony panu Romualdowi na zakończenie spotkania. Nikt nie wiedział, że nasz Gość również skleja modele. Dowiedzieliśmy się
o tym dopiero na kilka dni przed spotkaniem. Pięknie sklejony z precyzyjną dokładnością „Kubuś” lekko drżał na rękach dwunastoletniego modelarza. To ogromne przeżycie dla kogoś kogo bardzo ciekawi, ten okres historyczny. Uroczysty moment wręczenia prezentu
w obecności Pani dyrektor CMJW w Łambinowicach - Opolu był niezapomnianym przeżyciem.  Nie potrafił ukryć wzruszenia Stary Powstaniec, kiedy otrzymał taki prezent.
To była chwila wyjątkowa dla wszystkich. „Spłacam dług, który kiedyś otrzymałem od Powstańców Styczniowych” powiedział Pan Malinowski. „To od nich słuchałem opowieści
o walkach 1863 a dzisiaj opowiadam wam o moich przeżyciach podczas II wojny światowej”. Kiedy na koniec spotkania modelarze „porwali” Gościa do swojej modelarni, młodzież zasłuchana w historię żony - Sybiraczki Pani  Krystyny  nie chciała jej wypuścić. To dzieje 65 letniego związku dwojga ludzi, którzy przeżyli kawał historii i którzy swoją postawą są przykładem bohaterstwa w czasach walki o wolność naszej Ojczyzny.

Podczas spotkania młodzież Zespołu Szkół w Łambinowicach złożyła podziękowania dla Pani Violetty Rezler – Wasielewskiej Dyrektor CMJW w Łambinowicach – Opolu za głębokie przeżycia, których doświadczyli podczas spotkania ze świadkiem wydarzeń sierpnia’ 44 Panem Romualdem Malinowskim pseudonim „Orzeł” oraz za pomoc
w zorganizowaniu pobytu w  Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uroczystość  odbyło się 6 października 2015 roku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami Bożeną Wojciechowską, Agnieszką Jagiełą i Agnieszką Synowiec.

opr. A. Synowiec


 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.