Strona główna KRONIKA 2016/2017 Spotkanie pokoleń!
Spotkanie pokoleń! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Mazurska   
wtorek, 24 października 2017 17:06

„To co przeżyło jedno pokolenie drugie przerabia w sercu i pamięci”.

Trema, niepewność, zdenerwowanie towarzyszyły Ani, Sandrze, Paulinie, Markowi

i Konradowi przed tym wyjątkowym spotkaniem 5 października 2017 roku. Grupa drugoklasistów postanowiła swój projekt edukacyjny przygotować w oparciu o życie i losy powstańca warszawskiego pana Romualda Malinowskiego, jeńca Stalagu 344 Lamsdorf.

Kilka lat temu podczas wycieczki do Warszawy młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Panem Malinowskim w Paście. Udział w tym spotkaniu wziął również Konrad. Podczas wizyty państwa Malinowskich w Łambinowicach, Pan Romuald otrzymał od Konrada w prezencie sklejony model „Kubusia” wtedy to okazało się, że dwunastoletniego chłopca i osiemdziesięcioletniego mężczyznę łączy wspólna pasja, na kanwie której tych dwoje ludzi zaczęło budować więzi. Wspólne spotkania w modelarni, podczas kolejnych wizyt w Łambinowicach oraz korespondencja spowodowały, że te dwa pokolenia stały się sobie bliskie. Podczas spotkań szukali się w tłumie, obdarowywali prezentami, rozmawiali.

W tym roku Konrad wspólnie z koleżankami i kolegami postanowili przygotować projekt
w oparciu o losy Powstańca Warszawskiego Romualda Malinowskiego. We współpracy
z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach przygotowano spotkanie grupy projektowej z Panem Romualdem. Wydarzenie to miało niesamowitą atmosferę. Wieczorem po kolacji pośród wystaw muzealnych przy drewnianym stole prawie dziewięćdziesięcioletni warszawiak opowiadał o swoich losach wojennych i powojennych grupie zauroczonym nim nastolatkom. Wyjątkowy talent oratorski Pana Malinowskiego sprawił, że zdenerwowanie, które towarzyszyło przed przybyciem gościa zniknęło. „Gdy byłem w waszym wieku to brałem udział w spotkaniach z powstańcami styczniowymi wtedy to oni mieli tyle lat co ja dzisiaj” – opowiadał Pan Malinowski. Może kiedyś za siedemdziesiąt lat Ania, Sandra, Paulina, Marek i Konrad też będą opowiadać nastolatkom swoją historię.

Nikt przed spotkaniem nie tworzył scenografii, jakże wymowne zatem stały się słowa wypisane nad uczestnikami spotkania „To co przeżyło jedno pokolenie drugie przerabia
w sercu i pamięci”. Jeśli zaciekawiła Was ta historia to bardzo się cieszymy. CDN………

oprac. A. Synowiec

 Poprawiony: wtorek, 24 października 2017 18:48
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.