Strona główna KRONIKA 2016/2017 Odpowiedzialność prawna nieletnich
Odpowiedzialność prawna nieletnich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Mazurska   
czwartek, 16 listopada 2017 09:29

Dnia 15.11.2017r. odbyło się spotkanie uczniów klas drugich  i trzecich gimnazjum
z dzielnicowym  st. sierż. Grzegorzem  Gorskim. Tym razem dzielnicowy poruszył wiele ważnych tematów dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich. Młodzież dowiedziała się o konsekwencjach prawnych negatywnych zachowań, przybliżone zostały im także środki wychowawcze stosowane przez Sąd Rodzinny i Nieletnich. Prowadzona pogadanka była doskonałą okazją, aby uświadomić młodym ludziom, jak nie wpaść w konflikt z prawem.

 

 

Omówiony został katalog najczęściej popełnianych przez młodych ludzi czynów karalnych. Policjant wyjaśnił  uczniom pojęcie czynu karalnego, demoralizacji i jej przejawów oraz kiedy za swoje czyny odpowiada się  jako nieletni, a kiedy już  jako dorosły. Spotkanie to było również okazją, aby omówić zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież została poinformowana o  konsekwencjach wynikających z popełniania czynów karalnych za pomocą środków przekazu. Odpowiedzialność karna nieletnich, a ściślej odpowiedzialność za popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary, została w polskim prawie uregulowana dwutorowo, przez kodeks karny i ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Wspomniana ustawa ma na celu przeciwdziałanie wszelkim przejawom demoralizacji
i przestępczości nieletnich. W ramach długofalowej pracy profilaktyczno – wychowawczej szkoła i policja utrzymują stałą, bieżącą współpracę w zakresie profilaktyki zagrożeń.

Opracowała: Agnieszka Jagieło- pedagog szkolny


Poprawiony: czwartek, 16 listopada 2017 20:21
 

  © 2011 Zespół Szkół w Łambinowicach

        Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. 
Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Stworzone dzięki Joomla!. Poprawny XHTML i CSS.